Günümüz bilgi teknoloji çağında bilgiye ulaşmak artık çok kolay.Öğrenciler

için klasik ders anlatan öğretmenlerin işlevi azalmıştır. Bir tıkla kısa sürede ulaşabileceği her bilgiye belli aralıklarla uzun vadede ulaşmanın verimsizliğini Eğitim Koçluğu ile ortadan kaldırıyoruz.

Örnek verecek olursak; öğrenci bir konuyu dershane veya özel derste bir veya iki haftalık periyotlarla dinleyerek öğrenmeye çalışmaktadır. Oysaki internetteki eğitim ortamları ve kaynakları doğru kullandığında kısa sürede eksik konular tam öğrenebiliyor. Hal böyleyken etüdü bekleme, yolda geçen zaman kaybı, sınava kalan az sürede nasıl yetiştireceğim korkusu gibi baskılardan eğitim koçluğu sayesinde kurtulabilirler. Öğrencinin yaşadığı ve farkında olmadığı verimsizlikleri örneklendirmek adına şu soruyu sorarak;

Öğretmeniniz olarak ben sizden bir romanı ezberlemenizi istesem, bu romandan sizi sınav yapacağımı söylesem, dipnotları dahil satır satır her içeriği soru yapılarak karşınıza geleceğini söylesem ve hazırlık olarak ta bu romanın ezberleme yöntemini ben size şu şekilde belirlesem sizce ne kadar doğru olur.